Лиснати канапеи со козјо сирење и мед

100

Канапите се одличен избор на храна за разни собири и прослави. Ова е рецепт за подготовка на лиснати канапеи со козјо сирење и мед.

Лиснатите канапеи со козјо сирење и мед се идеален избор за подготовка на храна за разни собири и прослави. Оваа храна за прсти е едноставна и брза за правење и многу вкусна. Комбинацијата од козјо сирење со мед на канапеи сендвичи е добитна комбинација.

Лиснати канапе со козјо сирење и мед

Потребно

40 дкг лиснато тесто
15 дкг козјо сирење
јајце
2 лажици мед
темјан

Подготовка

На лиснатото тесто исечете го на квадрати и ставете го во фрижидер за кратко време.

Исечете го козјото сирење на парчиња онолку колку што имате лиснато тесто. Секој квадрат лиснато тесто премачкајте го со изматено јајце и врз него ставете козјо сирење, зачинете со темјан и малку мед. Ставете ја рерната на 200 степени и печете околу 10 минути.

Лиснатите канапеи со козјо сирење и мед се подготвени и можете да ги послужите.