Колач со суви сливи и кокос

1773

Потребно

 • 1/2 лист поголема обланда

За темниот дел

 • 600 гр суви сливи
 • 100 мл вода
 • 125 гр маргарин
 • 200 гр чоколадо за готвење (посно)
 • 100 гр мелени кекси

За посветлиот дел

 • 200 гр шеќер
 • 200 мл вода
 • 125 гр маргарин
 • 250 гр кокос

За преливот од чоколадо

 • 100 гр чоколадо
 • 4 лажици масло

Подготовка

 • Сувите сливи сомелете ги или ситно исецкајте ги. Во еден сад ставете ги сувите сливи, 100 мл вода и 125 гр маргарин и ставете го садот на рингла да почне да врие водата. Потоа додадете го чоколадото и мешајте додека не се растопи.
 • Садот тргнете го од рингла и додадете ги мелените кекси. Оваа смеса уште додека е топла ставете ја на 1/2 лист од поголема обланда. Израмнете и оставете да се излади убаво.
 • Сега преминете на подготовка на посветлиот дел. Во еден сад на рингла ставете 200 гр шеќер, 200 мл вода и кога кога ќе се растопи шеќерот додадете 125 гр маргарин да се растопи и потоа додадете 250 гр кокос. Белата смеса ставете ја над темната додека е уште топла.
 • Истопете 100 гр чоколадо со 4 лажици масло и прелијте го колачот. Оставете убаво да се излади и да се стегне чоколадото и исечете го колачот на правоаголници.