Јапонското јаболко е вистинска здравствена бомба

120

Егзотичниот плод на persimmon во неговата незрела форма може да има адстрингентен вкус, но кога е целосно зрел е сладок како мед скриен во неговото портокалово месо.

Баш поради тоа што го купуваме во погрешно време на зреење и непознавање на придобивките не се наоѓа често во нашата чинија со овошје.

Бидејќи е достапен токму во есен/зима сиромашниот со витамини период, дозволете оваа портокалова топка да ве освои со својот мирис и вкус.

Слаткото и вкусно овошје persimmon, по потекло од Јапонија, е богато со здрави хранливи материи како што се витамини, минерали и антиоксиданси.

Во текот на секоја сезона на зреење, овошните дрвја можат да ја променат формата. Тие исто така варираат по големина од околу 50 до 500 грама. Бојата на овошјето варира од светло жолта до темно портокалова. Целото овошје може да се јаде освен семето и стеблото.

Корисни својства на јаболкото persimmon

  • Содржи малку калории (70 cal/100 g) и е богат извор на влакна.
  • Богат е со антиоксиданси како катехини и галокатехини, а поради хемискиот состав на бетулинската киселина содржана во неа, го спречува создавањето на тумори. Катехините се познати по тоа што имаат антиинфламаторно дејство.
  • Свежите persimmon содржат витамин А, бета-каротен, ликопен, лутеин, зеаксантин и крипоксатин. Сите овие соединенија играат важна улога против слободните кислородни радикали кои предизвикуваат стареење и разни болести. Зексатин е суштински диететски каротенид, кој особено се апсорбира во очите, каде што служи како антиоксиданс за филтрирање на светлината.
  • Добар извор на витамин Ц
  • Содржи многу важни Б-комплекси (Б-6). Овие витамини помагаат во различни метаболички функции во телото.
  • Свежото овошје содржи и калиум, магнезиум, бакар и фосфор.
Јаболкото persimmons може да е дел од ароматична есенска салата.

Избор и складирање на persimmon:

Во продавница изберете жолто-портокалово овошје без удреници или исеченици на нив. Сувите persimmon се исто така достапни како и сувите кајсии. Зрелите persimmon може да се чуваат во замрзнувач неколку месеци.

Покрај тоа што можете да јадете свеж persimmon како јаболко, во сува форма е одличен додаток за бисквити, колачи, пудинзи, салати и снегулки.