Интересни и корисни факти за сексот

181

На главичката на клиторисот има рекордно количество нервни завршетоци – 8000. на пенисот тие се половина – 4000.

Според распространетото мислење на жената ѝ требаат 20 минути и дури и повеќе да се возбуди. За мажите се доволни 11-15 минути.

Во сексуалната терминологија постои дефиниција “пеперутки на љубовта”. Да не земете да ги ловите – тоа се вошки по гениталиите.

Случајниот секс се практикува многу почесто од луѓе со манија за величие (на пример фудбалерот Кристијано Роналдо). Очигледно сексуалниот однос се перцепира од нив исклучиво како начин на себе-потврдување, а не како манифестација на љубов.

Чикашкиот институт за истражување на мирисот и вкусот тврди дека највозбудливиот мирис за мажите е со мирисот на лаванда и… баница со тиква.

Психолозите тврдат дека кога не го гледаш лицето на партнерот, мислата за неговото задоволство оди во втор план, отстапувајќи место на разумниот егоизам и комплетноста на чувството. Значи задната поза идеално води до оргазам.

Истражувачите открија дека Грците се шампиони по полов живот – го практикуваат најчесто. Вторите се пак од Балканот – Хрватите.

Ако жената е зависник од велосипедизам, таа треба сериозно да се замисли. Научниците тврдат дека кај жените кои возат на велосипедот по неколку часа дневно, се намалува чувствителноста на половите органи.

Кафеманијаците се занимаваат со секс почесто и го имаат повеќе задоволството од оние кои не пијат кафе.

Просечната брзина на ејакулацијата е 44 км / час.

За време на својот живот Американците имаат во просек околу 11 сексуални партнери.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.