Хебранг ⇒ На Туѓман му беше кажано дека има 6-9 месеци, дури подоцна го послуша мојот совет

653

Американскиот претседател Доналд Трамп со хеликоптер беше пренесен во болницата Валтер Рид во Вашингтон.

Никогаш во модерните времиња, заминувањето на човек на лекување не предизвика толку брза и моќна лавина од последици ширум светот: индексите на повеќето берзи во Америка и Азија паднаа во минус бидејќи цените на нафтата паднаа под 40 долари.

Ова значи дека светот верува дека производството од глобално ниво ќе се намали, и нема да има потреба од енергија.

„Битката сè уште не е изгубена“

„Инвеститорите и онака се загрижени за претстојните избори, и ова влева дополнителна несигурност на пазарите“, рече Масајуки Кичикава, стратег во „Sumitomo Mitsui Asset Management“.

Воената болница го доби името по мајорот Валтер Рид, кој во 1901 година, една година пред неговата смрт, потврди дека жолтата треска се шири од комарци, а не од физички контакт, што дава силен поттик за развој на епидемиологијата. Болницата беше отворена 8 години по неговата смрт.

Мотото на болницата е „Ние се грижиме за воините“. Џон Фостер Далес, Двајт Д Ајзенхауер, Даглас МекАртур, Џон Першинг и многу други познати луѓе од Америка и светот се лекуваа – но и починаа – во Рид. Шефот на болницата е генерал-мајор Карла Г. Хоули Боуленд. Во 2007 година, болницата беше во центарот на „скандалот со занемарување“, поради несовесно лекување на пациентите.

Лекувани биле и двајца добро познати Хрвати, Гојко Шушак и Фрањо Туѓман. Ако верувате на д-р Андреа Хебранг, Валтер Рид не е најдоброто место каде што Американците би можеле да го испратат својот прв човек. Хебранг еднаш за хрватските медиуми го опиша случајот со Фрањо Туѓман, кој беше третиран во Рид во 1996 година. Хебранг беше шеф на неговиот медицински совет.

Претседателе, имате уште шест до девет месеци

– Туѓман имаше одличен тим на лекари околу себе. Ми се јавија и ми рекоа дека откриле голем пакет лимфни јазли, што значи дека некаде има малиген тумор. Веднаш направивме гастроскопија, утврдивме каде е туморот и предложив план за третман. „Претседателе, битката не е изгубена“.

Но, следниот ден ми се јави и ми рече дека оди на клиниката Волтер Рид. Ние сме подобри од Валтер Рид – рече Хебранг. Туѓман отпатува во воената болница Валтер Рид во Вашингтон на 11 ноември 1996 година и остана во Америка дванаесет дена.

Американскиот интернист беше отворен до крај:

„Ние веруваме дека операцијата на стомакот може да го истроши само телото, и нема да даде резултати. Вашата здравствена состојба е многу сериозна. Вие, претседател, според наша проценка, можете да живеете со оваа состојба на рак уште шест до девет месеци“.

Туѓман се врати од Америка на 23 ноември 1996 година и одржа говор на аеродромот во Загреб за црните, жолтите и зелените ѓаволи.

„Се сретнавме приватно, ми ги фрли документите од Волтер Рид на моето биро. Сукус, тие ја потврдија нашата дијагноза, еднаш го озрачија и рекоа дека не препорачуваат никаква терапија затоа што таа терапија ќе го намали неговиот квалитет на живот толку многу што тој нема да може да ги извршува државничките работни обврски – рече Хебранг, кој „му гарантираше на Туѓман три години и можеби повеќе“. ако тој се согласи на хемотерапија.

„Знам повеќе од Американците“

„Ха, ти си против Валтер Рид“, рече Туѓман. „Да, мислам дека знам повеќе. Јас сум специјализиран за радиотерапија и онкологија. Тоа е воена болница, а воените болници никогаш немале цивилно ниво“.

Сепак, Туѓман не се согласил на хемотерапија сè додека не рекол онкологот др. Филип Руже, лекар на францускиот претседател.

– За два дена започнавме со терапија, за една недела туморот се стопи, Туѓман оди на нов претседателски мандат, победува и завршува мирната реинтеграција – рече Хебранг.

Седум месеци порано, во март 1996 година, министерот Гојко Шушак, кој страдаше од рак на белите дробови, беше опериран во истата болница. Третманот бил неуспешен, па Шушак почина на 3 мај 1998 година, во Клиничката болница Дубрава, на 53-годишна возраст.

Трамп започна со лекување во болницата со Ремдесивир, која првенствено е наменета за лекување на ебола, а исто така се покажа дека е релативно ефикасен во лекувањето на коронавирусот. Болницата има сопствен стан со сопствено одделение за интензивна нега, кујна и конференциска сала.

Од дијагнозата на претседателот, неколку блиски луѓе исто така добија позитивен наод, вклучувајќи го и неговиот менаџер на кампањата Бил Степиен. Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун исто така му посака брзо закрепнување. Во моментот земјата ја води нејзиниот потпретседател Мајк Пенс.