Филе од пастрмка со домати и босилек

726

Потребно

 • 500 г филети од пастрмка
 • 200 г домати, исечени
 • 2 страка свеж босилек, сецкани
 • 4-5 тркалца кромид
 • 3-4 лажици маслиново масло
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка црн пипер

Подготовка

 • Зачинете го добро рибното филе со зачините.
 • Наредете го врз хартија за печење во плитка тава.
 • Врз рибата распоредете на парчиња доматите.
 • Посипете го со босилок и кромидот, кој претходно сте го исецкале.
 • Полејте со маслиново масло и ставете ја рибата во хартијата.
 • Може да користите и алуминиумска фолија по желба.
 • Печете во загреана на 200 степени печка за околу 15 минути.