Еве зошто шеќерот ве прави “стари, грди и дебели“

823

Вкусот на шеќерот е еден од поомилените на светот, па секогаш барате уште. Доколку сте еден од оние луѓе кои просто не можат да престанат да јадат шеќер, треба да започнете „детоксикација“ која ќе ве спаси од таа зависност.

– Од шеќерот станувате грди, стари и дебели, образложува накусо нутриционистката Брук Алперт, истакнувајќи дека голем број луѓе воопшто и не внимаваат на исхраната и здравјето.

Најлесен начин за ослободување од таа зависност е тридневна исхрана без нималку шеќер, па дури и без овошје и зеленчук што содржи јаглено-хидрати. Од напивките, дозволено е само вода, чај и кафе, секако – без шеќер. Не смеете да користите ниту вештачки засладувачи.

Така, ќе се ослободите од навиката на сладок вкус. Подоцна ќе уживате во природната слаткост на овошјето, што ќе ви ја намали прекумерната потреба од шеќер.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.