Домашна маст за изгореници и испукана кожа

434

Во домашната аптека секогаш треба да имаме лек, кој ќе ни биде од помош при изгореници, модринки, воспаление на кожата, силно испукана кожа на петите, егземи.

Важно е неговите состојки да ја ублажуваат болката, да ја негува кожата во длабочина, но и кога е потребно да имаат лекувачки, антибактериски, антифунгални, регенерирачки својства.

Споделуваме еден домашен рецепт за тоа како да си направите антисептички лек. Снимете си ги потребните состојки:

  • 1/4 лажичка маслиново масло екстра девствено
  • 2 лажици рендан восок
  • 1 лажичка течен мед
  • 1 лажичка витамин Е
  • 5-6 капки етерично масло од невен, масло од црн Оман (по желба)

Во сад ставете восок и одмрзнете го на водена бања. Потоа додадете ги постепено етеричните масла, медот, витамините и маслиновото масло.

Измешајте ги сите состојки многу добро.

Почекајте да се излади околу 5 минути, а потоа пресипете во метална кутија или тегла со капак. Чувајте го мелемот во фрижидер.