Докажано е | Ова се растенијата кои ги убиваат клетките на ракот на белите дробови и кои значително го намалуваат ризикот за неговото добивање!

2640

Ракот на белите дробови е еден од најчестите видови на рак, а зема повеќе животи отколку што зема ракот на дебелото црево или ракот на дојка.

Од 75 до 80 % од случаите на рак на белите дробови доаѓа од еден вид на рак кој се нарекува немикроцелуларни карцином на белите дробови (NSCL). Една студија објавена во списанието PubMed толкува дека така магдоносот ги убива клетките на ракот на белите дробови, а може да се користи превентивно. Таа активна супстанција на магдонос која учество во убивањето на клетките на ракот се нарекува apigenin супстанција.

Намирниците кои ја содржат супстанцијата која ги убива клетките на ракот се и овие:

  • Целер
  • Кромид
  • Портокал
  • Чај од камилица
  • Оригано
  • Тeмјан
  • Коријандер (кинески магдонос)
  • Артичокa
  • Црно вино

Сепак, во магдоносот, apigenin-от е најмногу концентриран и затоа најчесто се препорачува во борбата против ракот.

Related image

Ризикот од рак на белите дробови значително се намалува со овие природни “борци”

Според списанието на Journal of the Cancer Institute, луѓето кои често јадат јаболка имаат 60 % помал ризик од добивање рак на белите дробови во споредба со оние кои не јаделе овошје богато со флавоноиди.

Друга храна поврзана со превенција на ракот на белите дробови вклучува конзумирањето на на зелка, кељ, и брокула. Важно е дека тој зеленчук да се консумира свеж, а не готвен.

Маслиновото масло, исто така, се покажало добро за намалување на ризикот од речиси сите видови рак. Дневната потрошувачка на екстра девственото маслиново масло може да ги деактивира клетките на канцер кои се обидуваат да преживеат и да го уништат телото.