Десет сопруги кои си ги запалиле мажите

40

Има доста причини една жена да сака за да го запали својот сопруг. Првата е дека ако нејзиниот сопруг умре, таа ќе земе многу пари.

Вие можете лесно да го избегнете овој проблем како останете сиромашни во текот на целиот живот (или едноставно не се оженил).

Друга, поправедна причина е тоа дека тој е непослушен сопруг и има љубовница. Еве еден интересна листа со приказни за тоа како жени свирепо ги запалиле своите мажи.

Мишел Хокс и “случаен” пожар

Во летото на 1995 година, Мишел и Дарин Хокс од Мисури одлучиле да се разделат. Тоа било добра идеја, со оглед дека двајцата не се поднесувале. Г-ѓа Хокс излегла од нивниот дом, но се вратила во текот на ноќта на 28 август, за да земе дел од багажот. Побеснела откако утврдила дека во куќата веќе има друга жена. Конфузијата за борба за поранешниот сопруг ја натерало Мишел жестоко да се бори односно таа го нападнала со ножици.

На следната вечер плановите на Мишел имале кулминација. Отишла во куќата пред нејзиниот поранешен сопруг да се врати од работа и го чекала трпеливо во кујната. Откако го попрскалаи со бензин, наводно во расправа меѓу нив таа “случајно” успеала да го запали со помош на запалка.

Дарин имал тешки изгореници на речиси половина тело, а кога Мишел била обвинета рекла дека штом таа не можела да биде со него, ниту една друга не треба да ја замени.

Maryam Sanda

Мерјам Санда, сопругата на пасторот

Во јули 2012 Мери и нејзиниот сопруг Билјамин, пастор на Дарлингтон, уживале во романтична вечера во својот дом во Нигерија. Но токму за време на љубовната игра, телефонот заѕвоноил и уништил сè.

Тоа била љубовницата на пасторот, а сопругата побеснела до степен, од кој нема враќање назад. Таа му фрлила бибер во неговото лице, за да го зашемети, по што му забила нож во грло. Таа за да биде побезбедна дури го потпалила пасторот кој веќе умирал од крвопролевањето. За необичното убиство Мери била осудена на смрт со бесење.

Margaret Rudin

Маргарет Руди, црната вдовица

Во 1997 година, Маргарет Руди била обвинета за убиството на својот сопруг. Тој се водел како исчезнат уште од декември 1994 година, но еден месец подоцна труп бил пронајден спакуван во багажник. Или барем повеќето од него.

Главата му била откриена во едно ѓубре. Сопругата била наследничка на 60% од богатството на убиениот, зато сите се сомневале во неа. Но за обвинението има пропуштени сигурни докази се до 1996 година, кога на дното на езерото бил пронајден долго бараниот пиштол на починатиот со монтиран придушувач. До следната година обвинителите биле подготвени да гарнитираат обвинениеа против Маргарет но таа одамна била исчезната. Две и пол години имало потерница која доведоа до нејзино притворање, иако таа и до денес тврди дека е невина.

Tatanysha Hedman

Татаниша Хедман против сопруг од пеколот

На 17 јули 2014 година Винсент Филипс си добил заслуженото. Тој ја малтретирал и ја злоупотребувал 7-годишна ќерка. Огорчен и избувлив мајката го збришала Филипс со бензин по главата и горниот дел од телото, а тоа го направила … додека спиел. Сопругот од пеколот, Филипс некако успеал да побегне од станот и викајќи за помош се онесвестил на улицата. Подоцна Хедман рекла дека да требало да биде “премногу мило”, што е сосема точно.

Rajini Narayan

Раџини Нарајн, подпалувачката на пениси

Во декември 2008 година оваа жена добила светски внимание откако го запалила пенисот на својот сопруг. Тој имал вонбрачна афера, која жена му дефинитивно не ја одобрувала. Двојката била во брак 24 години и очигледно огорчена од премногу големите голтања се решила на овој потег.

Во сонот г-дин Нарајан бил полиен со метил алкохол и запален со кибрит. Во паника поради болното будење тој се дозапалис со алкохол. Така наместо запален пенис огнот ја зафатил целата куќа и на крајот довело до многу тешки изгореници на три четвртини од телото на љубовџијата.

Се тврди дека сопругата се чувствувала ужасно за својата постапка, бидејќи речиси веднаш по нејзината акција се обидела да го спаси сопругот од пламенот: “Сакав да го поттпалам само неговиот пенис, не сакав тоа да се случи”. 20 дена подоцна г-дин Нарајан починал.

Лидија Ечеварија, актер

Лидија Ечеварија, актерката

Лидија била актерка од Порторико, која во 1960 година се омажила за познат режисер. Двајцата биле познат пар, но кога нејзиниот сопруг, Луис, не бил пронајден изгорен во автомобил во 1983 година, тоа станало многу интересно. Една, година порано почнале да се слушаат гласини за неговиот однос со моделот Нидија Кастилја. Во 1984 година Лидија била обвинета за грозоморното убиство и била прогласена за виновна со импресивната пресуда од 208 години затвор. 13 години подоцна била ослободена и дозволиле да живее со полициски час. Таа се вратила на сцената, како и тоа учествувала во неколку серии, но најинтересно е дека дури одигра улогата на вдовица, обвинета за смртта на нејзиниот сопруг. Лидија го планирала убиство, но не го извршилас. Двајца платеници го киднапирале палавиот режисер и откако го заклучиле во багажникот, тие жив, го запалиле заедно со возилото.

Marilyn Plantz

Мерилин Планц

На 26 август 1988 година мажот стигнал од ноќна смена, а Џим Планц бил нападнат од двајца 18-годишни со палки. Едниот од напаѓачите имал романтична врска со неговата сопруга, Мерилин, која всушност го најмила момчињата. Сето ова не се случило само, поради осигурувањето за живот на Џим, во вредност од 300,000. туку и за тоа што тој бил многу суров сопруг, често ја тепал и и се заканувал Мерилин.
Младиот љубовник на малтретираната жена тврдел пред судот дека таа често доаѓала кај него модринки и плачелаш, а при обидите за разделба Џим заканувал дека ќе ја убие и неа и себе. По страшното тепање, Мерилин им дала инструкции на младите да изнесат Џим на прошетка со автомобил. Изненадувачки, тој се уште бил жив. Го заклучиле го во својата кола и го запалиле на осамен селски пат надвор од градот. Тоа речиси изгледало како инцидент, но не успеало да ги збунат истражителите. Едниот од младите сведочел за да се тргне од “освои” доживотна казна затвор, а двајцата љубовници биле егзекутирани со смртоносна инекција.

Kiranjit Ahluwalia

Киранџит Алувалија

Во 1989 година Киранджит го убила својот сопруг, кој често ја тепал, злоупотребувал и измачувал. По 10 години мачење таа конечно успеала да се ослободи од него со помош на мешавина од сода бикарбона и бензин. Жестокиот сопруг бил запален во сон и неколку дена подоцна починал од тешките рани. Киранџит била обвинета за убиство и осудена на доживотен затвор. Пресудата сепак била откажана, благодарение на напорите на организации поврзани со борбата против семејното насилство. Нејзината приказна го промени законот за семејното насилство во Велика Британија, а бил направен и филм. Самата Кирандџит напишала биографија и добила награда во 2001 година.

Непознати кинески жени

Во април 1942 година Американците почнале операција Дулитл против Јапонците како одмазда за Перл Харбор. Голема помош им покажале Кинезите, кои не само обезбедиле засолниште за американските пилоти, но имало и доброволци и платеници кои земале учество во операциите. Јапонските сили одговориле на нападите со една од најсуровите воени кампањи против Кина. Меѓу куршумите и биолошките напади сепак имало и уште ѕверски крајности. Кинез сместил во домот ранет американски пилот, кој бил повиен во ќебе, а Јапонците го полиле со керозин. Потоа војниците ја натерале неговата сопруга да го запали. Војната секогаш е придружена со ѕверства, но тоа е навистина тажна приказна.

Francine Hughes

Франсин Хјус и огненииот кревет

Историјата на Франсин е натопена со очај и дала изглед на претстава за семејното насилство во САД. Во 1977 година Франсин го преживеала последното тепање од својот сопруг, Џејмс. Таа директно отишла во гаража и зела канистер со бензин. Додека нејзиниот сопруг бил несвест пијан на креветот, таа го запалила, по што ги зела децата во автомобил и отишла во полициската станица за да го признае стореното. Оваа приказна е потресна, бидејќи сите во градот знаеле за насилството кое Џејмс редовно го извршувал врз Франсин. Сите, вклучувајќи соседите, пријателите и дури полицајците. Само семејното насилство се прифаќа како еден вид однос во семејството. Ова е приказна за очајот, произлезе од беспомошност. Франсин била обвинета, но заштитена врз основана насостојба на привремена лудило, сега попознато како синдром на дробење жена.