Чоколадна пица со банани

140

Потребно

  • полуготово тесто за пица
  • половина килограм банани
  • 3 супени лажички чоколаден крем
  • десетина ореви
  • масло за готвење

Подготовка

  • Премачкајте го дното на кружна тава за печење со малку масло за готвење, ставете го тестото за пица да се пече околу 3-4 минути на 220°C, се додека не почне да се поруменува.
  • Откако ќе го извадите од рерната, додека тестото е жешко, со лажица премачкајте го со чоколадниот крем.
  • Исечкајте ја бананата на тенки кругови, а оревите на мали парчиња. Распоредете ги бананите и поросете ја пицата со исечкани ореви. Сервирајте веднаш.
  • Чинијата во која ја сервирате пицата украсете ја со со шлаг пена или со чоколаден прелив.
  • За уште поинтересен изглед, пицата можете да ја поросите со шеќер во прав, кокос или изрендано бело чоколадо