Чај од ројбос го забрзува метаболизмот

1474

Чаевите се познати по своите корисни својства за здравјето. Тие смируваат, освежуваат, но можат и да лекуваат. Терапевтската вредност на чајот може да придонесе за решавање на голем број здравствени проблеми, од кои некои доста сериозни.

Сезоната да се напиете чаша ароматичен чај и да уживате во пријатниот вкус. Билен, овошен, бел или зелен – чај со интересно име и есенцијални придобивки е ројбос. Направен е од растение што расте во Јужна Африка.

Чајот од ројбос има својства да го забавува процесот на стареење и да повраќа сјајот на кожата. Покрај тоа, постојат докажани придобивки додека голем број кожни болести како што се акни, егзема и псоријаза.

Штити срцето од кардиоваскуларни заболувања, го намалува крвниот притисок и може да спречи евентуална срцева слабост. Редовното консумирање на чај може да го намали оштетувањето на здравите клетки и ДНК.

Ројбос е богат со магнезиум, калциум, манган, цинк и железо. Засилува имунолошкиот систем и се грижи за здравјето на црниот дроб. Чајот не содржи кофеин, што го прави погоден и за деца. Бремени жени и доилки е добро да го избегнуваат.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.