Здрав сос – додаток за повеќе видови храна

937

Многумина при изборот на сос за деликатесни тестенини или крцкави грисини, користат масни состојки кој не само што го уништуваат природниот вкус на храната, туку допринесуваат за покачување на маснотиите во телото, а со тоа и зголемување на телесната маса.

Локалкно.мк ви препорачува здрав сос кој може да го користете за повеќе обраци и како паштета за утрински појадок.

  • 200 грама авкадо
  • 250 грама спанаќ
  • 10 грама копар
  • 1 портокал
  • сол
  • лук и праз по желба и ставете ги сите состојки во блендер.

По добиената смеса додадете 200 грама павлака.

Добиениот сос е одличен додаток во тестенини и ситно мезе.