Зачувај ги сјајoт и бојата на косата

1160

Одржување на бојата и сјајот на свежо обоената коса не е лесно во текот на летото кога сонцето заедно со хлорот од базен и морска сол влијае на бојата и брзо згаснува.

Ако сакате да се задржи на сјај и свежата боја, да се обрне внимание на хидратацијата има водата со која ја миете, да имате препарати за сончање и нега.

Со редовна нега, вашата коса ќе изгледа природно тонирана и да биде мека и свиленкаста!

Хидрогенизација е најважниот дел

Сува коса брзо ја губи бојата од онаакој е добро хидрирани и хранета. Затоа, важно е да се намали на минимум сушењето на костата со фен, пеглање и виткање на косата. Еднаш неделно, користете хидратантна маска за вашата коса или да направите своја домашна маска од продукти, кои ги имате во куќата (мајонез, маслиново масло …).

Измијте ја косата со ладна вода

Најдобро да се мие косата со ладна или млака вода. Исто така, можете да купите специјални филтри за туширање да ги задржи сите штетни материи од водата, која, исто така, влијае на поголема рамна боја.

Заштита од штетните УВ зраци

Кога сонцето ќе дојде во контакт со бојата на косата, постои процес на оксидација, што влијае на промена на бојата. Кога сте на отворено, користете производи за заштита на косата и носи капа.

Регенератори кои ја враќаат бојата

Шампони кои се користат за враќање на бојата на косата кои содржат растителни екстракти или правата боја која ќе го пополнат секој оштетениот дел на кутикулите на косата.

Но, за време на лето подобро да ги избегнувате, бидејќи тие се премногу силено, поради влијанието на сонцето. Наместо тоа, користете регенератори или маски за коса кои ја враќајат бојата.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.