За оние со проблематични заби | Домашно лекување на забите

102

Производите по продавниците, кои треба да се грижат за забите често содржат натриум лаурил сулфат и алкохол кои можат постепено да доведат до ерозија.

Денес, се повеќе и повеќе производители ги заменуваат штетните хемикалии со билки, бидејќи нивниот ефект е не помалку позитивен. Некои билки се совршено прилагодени за нега на устата и забите.

Тие го спречуваат размножувањето на бактериите и го ублажуваат воспалението на непцата.

Алое Вера

За рани и воспаленија во усната шуплина помага алое вера. Сокот на ова растение е богато со витамин Е, кој го стимулира брзото заздравување. Само намачкајте го местото на воспалението со растителниот сок.

Каранфил

Болката во непцата и забите може да биде отстранет од етеричното масло на каранфил. Доволно е да џвакате каранфилче и да почекате 15 минути.

Масло од чајно дрво

Додаде во чаша топла вода капка масло и исплакнете ја устата. Ова ќе ви помогне да ја ублажите болката и воспалението. Етеричното масло од чајно дрво се користи и за белење.

Невен

Плакнење на устата со напивка од невен помага за зајакнување на непцата. Забите се силни и веќе нема да страдате од болки.

Нане

Еден одличен начин да се справи со непријатниот мирис, има антисептично дејство. Можете да го користите етерични масла од мента.

Жалфија

Ова растение е наменет за лекување на непцата и усната шуплина. Исплакнете со инфузија од жалфија и излечет ги болките во грлото.

Смирна

Оваа уникатна билка се справува одлично со различните рани во устата, се користи при заболувања на непцата.

Сите овие производи придонесуваат за подобрување на состојбата на вашите заби и непца. Но не заборавајте да го следите здравјето на забите. Ако ви загрижува кариесот, посоветувајте се со стоматолог. Нека вашите заби се здрави и убави, за да се смеете повеќе!