Високо протеински леб од урда

424

Изненадите ги вашите дома со овој многу едноставен, ефтин, а вкусен леб!

Состојки

✅️ 500 гр домашна урда
✅️ 3 јајца
✅️ 300 гр овесни снегулки
✅️ 1 лажичка прашок за пециво
✅️ 1/2 лажичка (6гр) сол
✅️ 50 гр ленено семе
✅️ 50 гр семки од сончоглед
✅️ 50 гр семки од тиква

Подготовка

1️⃣ Ставете ги сите состојки во сад и почнете да мешате со лажица.
2️⃣ Мешајте со рака додека состојките не се соединат темелно.
3️⃣ Се ставаат во плех обложен со хартија за печење и се формира лепче.
4️⃣ Печете 1 час на 180ºC / 360°F
5️⃣ По 10-15 минути сервирајте и уживајте

На здравје !