Туршија од модар патлиџан во маслиново масло

259

Потребно

 • 1 кг модар патлиџан
 • 500 мл оцет
 • 2 чешниња лук
 • маслиново масло екстра девствено
 • листови босилек
 • оригано

Подготовка

 • Измијте модар патлиџан и исечете го на тркалца со дебелина околу половина сантиметар.
 • Посолете и оставете ги за 30 минути да се исцеди горчливиот сок.
 • Ставете го оцетот во лонец и откако ќе зоврие, бланширајте модар патлиџан за 2-3 минути, а потоа истискајте го и ставете крпа да се исцеди.
 • Наредете модар патлиџан во суви и чисти тегли и додадете неколку листови босилек, сецкан лук и малку оригано.
 • Дополнете ги теглите со маслиновото масло, оставете течноста да слегне и по потреба додадете уште.
 • Затворете ги теглите убаво и чувајте на ладно и темно место.