Турлитава на мој начин

1650

Го сакаме летото од многу причини и една од нив е храната. Тоа е сезона, во која има најширок спектар од зеленчук, со кој се подготвуваат лесни и брзи јадења.

Се разбира, на никаков начин не можеме да ја игнорираме и здравата страна на нештата.

По тој повод денес ви презентираме една видео рецепт за зеленчук во тава, на кој можете да додадете било каква основа, дури и нудли.

Потребно

 • ½ чаша соја сос
 • 2 лажици шери или зеленчукова супа
 • 2 лажици кафеав шеќер
 • 2 лажици пченкарен скроб
 • 2 лажици чили
 • 1 лажица свеж ѓумбир
 • 3 лажици путер од кикирики
 • 1 глава жолт кромид, исечен на поголеми парчиња
 • 1 црвена пиперка, исечкана на парчиња
 • 1 жолта пиперка, исто исечкана
 • 2 чешниња лук, сецкан
 • 2 средна големина тиквички, исто сецкани
 • 1 мала тегла бејби пченка
 • 1 глава брокула
 • 1 компир
 • моркови
 • бамии