Со максимални три победи во Европската одбојкарска лига

155

Одбојкарската репрезентација на Македонија денеска во последното трето коло на турнирот во Данска кој се игра во рамки на Европската сребрена лига го совлада Кипар со 3:1 (25:22, 25:18, 18:25, 25:22).

Одбојкарите ја потврдија фаворитската улога против Кипар и со три победи на турнирот во Шлагелсе, а вкупно пет во шест натпревари, го освоија првото место во својата група.

Селекторот Матијашевиќ одлучи да не ризикува и го остави Милев на клупата, и во првиот сет одлулувачка беше подобрата игра во финишот за 25.22.. Во вториот уште еднаш до израз дојде квалитетот на македонските одбојкари кои славеа со 25:18. Во третиот сет дојде до опуштање на избраниците на Матијашевиќ и тоа го искористи противникот за да го освои сетот со идентични 18:25. Во четвртиот сет повторно на рутина, Македонија ја заврши работата со 25:22.

Капитенот Никола Ѓорѓиев со 26 поени беше наш лидер на теренот, Љафтов заврши со 11, а двоцифрен беше и Маџунков со 10.

Наредниот викенд во салата „Парк“ во Струмица ќе се одигра завршниот турнир во Европската сребрена лига, а Македонија во полуфиналето ја очекува дуел со Хрватска, додека во второто полуфинале ќе играат Унгарија – Данска.