Смути со боровинки и банана

1015

Летото е идеално време за смутија, па затоа треба да претставуваат најголем дел од преостанатите топли денови.

Обично, кога надвор е жешко, човек не доживува толку силен глад, затоа може да доручкуваат единствено со вкусно смути.

Т.н. здрави пијалаци се полни со многу важни хранливи материи, кои се пријатели на вашиот организам.

Од оваа причина е убаво да консумирате слични пијалоци – ако не за појадок, тогаш барем како десерт или како замена на времената исхрана.

Овој рецепт е многу корисен, бидејќи содржи антиоксиданси (поради боровинките и спанаќот / кељот), има природна сладост од бананите и ананасот, а јогуртот е извор на протеин. За околу 10 минути може да се добие со вкусно смти, кое содржи помалку од 200 калории!

Потребно за две дози

  • 1 чаша боровинки
  • 1 банана
  • 1/4 чаша ананас
  • Околу 100 грама обезмастен јогурт
  • 1 чаша спанаќ (или кељ)
  • 1 лажица ленено семе
  • 1/2 чаша обезмастено млеко
  • 1/2 чаша вода
  • 1/4 чаша мраз (по желба)

Подготовка

Ставете ги сите производи во блендер и матете додека не добиете хомогена смеса.

* Бонус хранливи информации за една чаша смути: 162 калории, 2 грама масти (0,2 грама заситени), 58 милиграми натриум, 31.5 грама јаглехидрати, 5,4 грама влакна, 20,5 грама шеќер, 7.7 грама протеин;