Што не смеете да ставате во вагината

329

Вагината е едно од најделикатните места во женското тело. Затоа е важно да се грижиме добро за неа.

Тоа значи освен редовно да го посетуваме гинекологот, никогаш да не ставаме во неа работи кои можат да ѝ го загрозат здравјето, како:

Секс играчки од гума или мека гума

По некое време на употреба, секс играчките изработени од мека, флексибилна пластика или гума слична на желе, по површината можат да добијат полесни гребнатини или повреди.

Ставањето во вагината крие ризик од развој на бактерии, бидејќи во овие мали процепи многу лесно можат да се развијат бактерии. Наместо тоа користете силиконски или такви кои се од нерѓосувачки челик. Исто така не заборавајте пред или по употреба да ги миете добро со сапун и топла вода.

10 факти за вагината што не сте ги знаеле

Лубриканти на маслена база

Лубрикантите се генијален пронајдок. Но, се држат настрана од оние кои содржат масла или вазелин. Тие се тешки за подмивање и создаваат средина за развој на бактерии во вагината.

Исто така, ако партнерот користи латекс кондоми, лубрикантите на маслена основа можат да го нарушат интегритетот на кондомот. Најдобро е да користите лубриканти на водена основа.

4 работи кои никогаш не треба да ѝ ги правите на вашата вагина!

Интимни спрејови и влажни марамчиња

Речиси секоја жена има во женската торба влажни интимни крпи или интимен дезодоранс. Тие се одлични производи кои додаваат повеќе свежина во нашиот секојдневен живот, но ни од далеку не се безопасни.

Никогаш не се обидувајте со нив да го исчистите или освежите вагиналниот канал. Овие производи содржат состојки и хемикалии кои можат да ја исушат вагината. Ова ќе ве натера не само да доживувате непријатност, но така и го зголемувате ризикот од развојот на бактериски инфекции.

Нова играчка ќе им помага на жените во кревет

Течен чоколадо и шлаг

Да дадете на голото тело вкус на сладолед, чоколадо, крем, карамел, звучи секси и возбудувачки, со исклучок на фактот дека ако капне дел во вагината, може да ги наруши нормалните нивоа на pH и да доведе до појава на инфекции.

Реставрација на вагината | Гинеколог од Загреб е спас за многу жени

Ништо со арома

Миризливите кондоми, лубриканти, брисеви, сапуни, дури и секс играчки, кои со дополнително вкус можат да предизвикаат чешање, воспаление и осип на или околу вагината. Затоа е добро да ги избегнувате.

“Ќелавата” вагина не е безопасна | Видео