Полнети тиквички со ракчиња и зеленчук

92

Потребно

 • 2 големи тиквички, исечени на половинки
 • ¼ чаша маслиново масло
 • 6 чешниња лук, сецкан
 • 1 кромид ситно
 • 500 г ракчиња, се сечат на половина
 • 1 голем домат, излупен и исечен на мали парчиња
 • 8 парчиња печурки, исечени на четвртинки
 • ¼ чаша свеж босилек
 • Црн пипер
 • Сол
 • ¼ чаша рендан пармезан

Подготовка

 • Загрејте ја рерната на 230 степени.
 • Намачкајте една тава со малку масло и оставете ја настрана.
 • Исечете ги тиквичките на половини по должина. Извадете им ја срцевината. Намачкајте ги со маслиново масло. Ставете ги во садот врз послана кујнска хартија во него.
 • Печете околу 5 до 10 минути, за да се ослободи дел од влагата во нив. Намалете ја рерната на 200 степени.
 • На шпоретот загрејте 2 лажици маслиново масло во тава на средна температура.
 • Пржете ги ракчињата, коцките домати, печурки, половина од пармезанот, босилек, лукот и кромидот.
 • Измешајте добро, за да се карамелизира малку.
 • Зачинете со зачини.
 • Наполнете ја смесата во тиквичките. Посипете со уште малку пармезан.
 • Печете во загреана рерна околу 20 минути додека фати коричка.