Пита со тиквички

120

Потребно

 • 1 пакет кори за баница
 • 50 г стопен путер
 • 1 мала главица кромид
 • 4-5 мали тиквички
 • 200 гр кравјо сирење
 • ½ врска свеж магдонос
 • 2 чешниња лук
 • босилек
 • црн пипер
 • сол
 • маслиново масло

Подготовка

Настружете тиквички на големо ренде, без да ги излупите и оставете ги да се исцедат добро во цедилка. Загрејте ½ од маслото во тава и запржете сецкани лук и кромид. Додадете ги тиквичките и оставете додека омекнат. Зачинете со сол, црн пипер и босилок. Отстранете од топлина и оставете да се олади.

Во одделен сад искршете го сирењето, заедно со двете скршени јајца и сецкан копар. Добро измешајте и додадете кон веќе изладените тиквички. На сите кори намачкајте две по две со остатокот од маслото.

Во едниот крај се става од кутиите и се намотува на ролни, што ги обвива на полжав и се става во средината на подмачкана тава. По истиот начин се прават ролни и од другите кори, а секоја следна ролна се обвива околу претходната.

Намачкајте го колачот со маслиново масло и ставете во загреана на 180 степени печка. Печете околу 30-35 минути.

Може наместо кравјо сирење да користите сино сирење.

Ако сте љубители на месото, кон оваа баница, без проблем може да додадете ситни пилешки филенца.

Откако ќе го извадите колачот од рерната, задолжително посипете со вода и завртете со крпа. Така гарантирано ќе имате свежа и мека баница.

Не е проблем во филот да додадете и еден рендан морков.