Пита со спанаќ, моцарела и лук

674

Потребно

 • 1 готова кора за пита
 • 1 кафена лажица масло
 • 1 кромид, сецкан
 • 400 г бејби спанаќ
 • 3 јајца
 • 200 г моцарела
 • 2 чешниња лук, толчени
 • 200 г кашкавал, рендан
 • 1 чаша млеко
 • 1 нотка сол
 • 2 штипки црн пипер

Подготовка

 • Се топи путерот во тава на средна температура.
 • Во него испржете го кромидот и лукот, додека не омекнат.
 • Потоа додадете го и спанаќот во тавата.
 • Измешајте добро, за да се добие и вкус од кромидот и лукот.
 • Кон спанаќот додадете урда (сирењето) и кашкавал.
 • Зачинете со зачини.
 • Одделно измешајте ги јајцата со свежото млеко. Додадете повеќе сол и бибер по вкус, ако е потребно.
 • Готовата кора за пита се шири во соодветна форма за печење.
 • Залејте ја со смесата спанаќ.
 • Конечно прелијте со филот со јајце.
 • Печете во загреана на 200 степени печка за околу половина час.
 • Непосредно пред да биде готово посипете со уште кашкавал, за да фати златна кора.