Пијалак за екстремно топење масти

281

Сакате да се ослободите од мастите во проблематичните места што е можно побрзо? Со помош на еден магичен пијалак за топење на мастите ќе успеете без дури да следите којзнае какви ригорозни диети!

Пијалакот за екстремно топење на мастите се подготвува многу лесно. Треба да се пие секој ден до постигнување на саканиот ефект. Како да го подготвите?

Состојки

  • 1 лажичка јаболков оцет
  • чили
  • сокот и коричка од 1 лимон
  • 200 мл топла вода

Во топлата вода додадете го сокот од лимон, јаболковиот оцет и црвениот пипер. Измешајте го сето добро, конечно додадете и ситно рендана лимонова кора. Промешајте и пијте по една чаша од оваа волшебна мешавина по секој оброк.

Зошто овој пијалок делува?

Црвената пиперка го забрзува метаболизмот и на тој начин согорувањето на мастите станува многу побрзо. Во црвениот пипер се содржи антиоксиданс наречен капсаицин. Тој има моќно дејство против мастите, бидејќи влијае на нервниот систем, предизвикувајќи го да произведе повеќе топлина во телото. Зголемувањето на температурата го забрзува метаболизмот, а оттаму и топењето на мастите.

Лимонот и неговата кора пак содржат друга супстанција – поликозанол, кој исто така е многу корисен во редукција на масните клетки.

Јаболковиот оцет исто така има значење за организмот. Тој дури сам по себе го забрзува метаболизмот. Ако го земате во чиста форма по една лажичка на ден, исто така ќе имаат ефект. Но, во комбинација со другите состојки влијанието врз метаболизмот и топењето на мастите е неверојатно силно!