Нескротливата ќерка на Кенеди ја почитувале британските аристократи

334

Објавено February 18, 2017. Прочитано 22001

Кетлин Кик Кенеди била тврдоглава девојка и омилена сестра на американскиот претседател Џон Ф. Кенеди. Поради својата интелигенција и дружељубивост ѝ се восхитувале високите британски кругови во кои таа пронашла и две сродни души.

Related image

Кетлин Агнес Кенеди е родена на 20 февруари 1920 година во Бруклин, во американската сојузна држава Масачусетс, како четврто дете во богатото семејство со високи политички аспирации.

Нејзиниот татко Џозеф бил успешен претприемач кој со својата сопруга, Роуз децата ги воспитувал за “големи работи”, а особено ја сакал својата Кетлин.

Од рана возраст таа била нескротливо мало девојче кое имало јасна слика што сака од животот. Токму затоа таа го добила прекарот Кик (анг. за клоцање, удирање).

Во психолошка смисла најмногу заеднички интереси во детството имала со брат ѝ Џон, идниот претседател на САД, па не е чудно што со него и била најблиска.

Кик Кенеди со нејзиниот брат Џон Кенеди

Дебитантка во британското високо општество

Таа се одушевила кога Френклин Д. Рузвелт, го назначил нејзиниот татко за американски амбасадор во Велика Британија.

Европската територија за неа не била новина. Благодарение на дарежливоста на својот татко и голем џепарлак веќе го видела Париз, уживала во Венеција, скијала во Гштад и во приватен аранжман го посетила Ватикан.

Се заљубила и во Лондон и во високите кругови, а во “Queen’s Colleg” сретнала влијателни луѓе од тоа време.

Во биографијата “Kick Kennedy: The Charmed Life and Tragic Death of the Favourite Kennedy Daughter”, Barbara Leaming укажува дека Кик не постапувала срамежливо, таа знаела да се смее на своја сметка, да ги истакнува своите грешки и физичките маани што била непозната карактеристика меѓу англиските девојки.

Иако таа не била нешто убава жена, станала најпопуларниот новодојденец во британското општество во 1938 година, бидејќи не била срамежлива во своите ставови, без срам зборувала за политичките настани, а на располагање имала голем мираз. Но, поради почетокот на II. Светска војна, една година подоцна била принудена да се врати дома.

Мамка за британското благородништво

Кик посетувала женски факултет “Finch” во Њујорк и “Commercial College” на Флорида, а некое време пишувала колумна, “Дали видовте …” (Did You Happen to See) во “Washington Times-Herald”, во кој рецензирала театарски претстави и филмови.

Како волонтер во Црвениот крст, и благодарение на својата добротворна работа во 1943 година повторно се вратила во Лондон.

Вилијам Кевендиш и Кетлин Кик Кенеди

Таму започнала романтична врска со Вилијам Кевендиш, маркиз од Харингтон и директен наследник на 10-тиот Војвода од Девоншир.

Нејзината мајка остро се спротивставувала на врската меѓу добра католичка девојка и Англиканц, но Кетлин не сакала да ја слуша.

На својот маркиз му го изговорила судбоносното да на 6 мај, 1944 година. Од целиот клан Кенеди на свадбата бил присутен само нејзиниот најстар брат, Џозеф Јуниор.

Со Вилијам поминала пет прекрасни недели пред да замине во војна. Кратко потоа, на белгиското бојно поле бил убиен со куршум од снајпер, а Кетлин станала вдовица по само четири месеци брак.

Друга среќа и трагичен крај

Маркизата била многу популарна во високите британски кругови, и ценета заради својата интелигенција и однесување. Со текот на времето, ја забележал и Peter Wentworth, 8-миот гроф Fitzwilliam кој бил во процесот на развод од неговата сопруга Oliv Plunket.

Петар Wentworth-Fitzwilliam со неговата сопруга Олив

горела помеѓу грофот и Американката ја налутила Роуз Кенеди, која ѝ забранила на ќерка ѝ да се гледа со него. Исто така, ѝ се заканила дека семејството ќе се откаже од неа, ако се омажи за него.

Свадбените планови се прекинале засекогаш на 13 мај 1948 година, кога двојката одлучила да отпатува од Париз во Кан на одмор.

Иако времето било ветровито, гроф Fitzwilliam не сакал да ги смени плановите. Еден час по полетувањето бил прекинат секој контакт со нивниот приватен авион.

Подоцна беше откриено дека турбуленциите предизвикале и принудно слетување, при што загинале сите четири патници и членови на екипажот. На погребот беше само нејзиниот татко, додека мајката одбила да се збогува со својата ќерка за последен пат.

Kick Kennedy & Kick Kennedy

Роберт Кенеди Џуниор во нејзината чест ја нарече својата најстара ќерка Кетлин, која, исто така, го носи прекарот Кик.