Неколку намирници никогаш не треба да ги консумираме бидејќи го скратуваат животниот век

375

Неколку намирници никогаш не треба да ги консумираме бидејќи го скратуваат животниот век, наведува нутриционист од Јапонија.

Многу истражувања докажаа дека Јапонија е дом на најдолговечните луѓе во светот. Нутриционистката Мичико Томиока, која е жител на токму оваа земја, откри кои намирници никогаш не ги јаде бидејќи, како што тврди, го скратуваат животниот век.

„Одредени намирници докажано го скратуваат животот и негативно влијаат на нашето здравје, па затоа ги избегнувам со причина, а истото го советувам и на другите луѓе. Ова се претежно многу популарни намирници кои повеќето луѓе ги консумираат, а не треба или треба да го сведат нивниот внес на минимум“, вели нутриционистот.

Како една од најнездравите намирници, нутриционистот го посочува месото како она во хамбургерот или колбасот. Преработеното месо сепак е невозможно да се избегне, а освен голема количина сол содржи и заситени масти кои можат да го зголемат ризикот од одредени видови на рак, како што е ракот на дебелото црево или на дојката.

Нутриционистот истакнува дека речиси никогаш не конзумира слатки газирани пијалоци.

„Редовното пиење слатки газирани пијалоци (една до две лименки дневно или повеќе) може да доведе до поголем ризик за развој на дијабетес тип 2. Истото се однесува и на газираните пијалоци со вештачки засладувачи, кои може да ви ја отежнат концентрацијата, па дури и да предизвикаат мигрена“, предупредува тој.

Исто така, како една од нездравите опции, Томиока ги посочува житариците купени во продавница.

„Кога брзаме и немаме време да јадеме наутро, примамливо е да избереме житарки. Но, никогаш не ги јадам оние со додадени шеќери или состојки кои не ги знам. Имено, премногу шеќер може да доведе до проблеми со крвниот притисок, зголемување на телесната тежина и зголемено воспаление во телото“, објаснува нутриционистот.