Највисокиот облакодер во Taiwan остана нечепнат во земјотресот | Генијална технологија

176

Во средата, на 3 април, во 07:58 часот по локално време, земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала го погоди Taiwan.

Епицентарот на земјотресот бил на 18 километри југозападно од градот Hualien во западниот дел на островот. Во земјотресот загинале најмалку 10 луѓе, а повеќе од 1.000 биле повредени.

Тоа е најголемиот земјотрес во Taiwan од 1999 година, со неколку последователни потреси над 5 степени. Предизвикал значителна штета на 770 згради, но и покрај силното тресење, Taipei 101, некогаш највисокиот облакодер на светот со 508 метри, само малку се занишал и останал недопрен како сведок на триумфот на модерното инженерство.

Најпрво, облакодерот е изграден од армиран бетон. Иновативната употреба на материјали, која ја комбинира јакоста на притисок на бетонот со цврстината на истегнување на челикот, овозможува зградата да се свиткува без да се загрози нејзиниот структурен интегритет.

Овој пристап е камен-темелник на традиционалната архитектура во Источна Азија со векови.

Масивна топка

Покрај тоа, Taipei 101 има уште едно генијално технолошко решение – приспособлив амортизер за маса.

Масивна челична топка со златна боја, тешка 660 тони, е закачена на 92 дебели кабли помеѓу 87-от и 92-от кат и може да се лула на околу 1,5 m во која било насока, со што делува како противтежа што се лула во спротивна насока од нишање на зградата за да ја апсорбира кинетичката енергија.

Слични технологии се користат и во други облакодери ширум светот, вклучувајќи ги Burj al-Arab во Дубаи и Steinway Towerј во New York.

Стабилноста на Taipei 101 е дополнително подобрена со неговите дизајнерски карактеристики.

Објектот се потпира на екстремно длабоки темели, кои се состојат од 380 армирано-бетонски и челични купови издупчени во основата. Над земјата, јадрото на облакодерот е поврзано со низа „мегаколони“ преку масивни челични носачи за поддршка, кои ја распределуваат силата на сеизмичката активност низ структурата.

Стои гордо

Taipei 101 е дизајниран од реномираната тајванска компанија C.Y. Lee & Partners. Од 2004 до 2010 година ја носи титулата за највисока зграда во светот. Од 2023 година, таа е највисоката зграда во Taiwan и 11-та највисока зграда во светот. Од 2010 година, највисоката зграда во светот е Burj Khalifa во Дубаи (ОАЕ), висока 829,8 метри.

Тајванскиот облакодер остана симбол на издржливоста и иновативноста, привлекувајќи ги туристите до гледна точка од каде што можат да бидат сведоци на импресивниот дотеран масивен пригушувач.

И покрај уништувањето предизвикано од земјотресот, Taipei 101 стои гордо како доказ за човечката генијалност во лицето на природните катастрофи, нудејќи надеж и инспирација за заедниците ширум светот.