Маска со леќа и портокал против пигментни дамки

317

Во летото сме изложени на долготрајно седење на сонце. Одморот на плажа е пријатен, долго очекуваниот тен е присутен, но ретко работите се толку ведри и идеални.

Често се појавуваат пигментни дамки кои ја загрозуваат кожата. Претежно тоа влијае на кожата на лицето , за жал, бидејќи таа е постојано изложена на штетното влијание на сончевите зраци.

Како да се ослободите од пигментните дамки на природен начин?

Со портокал! Најдобриот начин за третирање на пигментацијата е маската со портокал . Ефикасноста, се разбира, зависи од типот на кожата и постојаноста во примена за одреден период на време.

За најдобри резултати е препорачливо да ја правите колку што е можно почесто.

Што ви треба? Еве ова:

  • 2 лажици леќа
  • кора од 1 портокал
  • 1 лажица мед
  • малку млеко

Земете ја леќата и натопете ја во млекото. Треба да отстои така впивавјќи едно деноноќие.

Во меѓувреме излупете ја кората од портокал и иситнете ја. Измешајте го млекото и леќата со кора од портокал во блендер. Смесата треба да формира паста и важно е да се обидете да ја исцедите секоја течност од неа.

Исчистете го лицето. Нанесете ја маската. Оставете да се исуши. Потоа внимателно исплакнете со топла вода.

Применувајте ја оваа маска 4-5 пати неделно во период од најмалку еден месец и ќе се радувате на добри резултати против пигментните дамки.