Купила користени патики, а потоа и се случил пекол !

261

Жената по име Бека Мадон се заколнала дека никогаш повеќе нема да купува половни чевли, откако ѝ избувнал црвен осип од патики за кои платила 4 фунти.

Иако на почетокот била одушевена од половните патики, Бека Медон подоцна доживеала вистинско фијаско, со оглед на тоа дека се заразила со шуга. Тоа е многу заразна состојба на кожата предизвикана од ситни грини кои се закопуваат во кожата и несат јајца.

Таа изјавила дека кога и биле доставени дома, ги ставила во сандаче за чевли, а потоа во вакуум затворена кеса со правосмукалка додека се селила. Меѓутоа, откако ги носела за прв пат на семејна роденденска забава на 4 септември, добила силен осип на стапалата и глуждовите.

Отпрвин се посомневала дека можеби е егзема, но кога осипот почнал да ѝ се шири на нозете, повикала помош и отишла кај општ лекар.

Докторот за здравствениот проблем ја обвинил или шугата или алергиската реакција на патики и ѝ препишал лек.

– Кога се разбудив утрото откако ги облеков патиките забележав мал црвен осип на стапалото. Понекогаш добивам егзема на моето лице, па мислев дека е истото; Само ставив малку од мојот крем за егзема на мојата нога. Сепак, во текот на следните два дена осипот се влоши. Зедов антихистаминици, а потоа почнав да забележувам црвени дамки кои ми се креваат на нозете. Се плашев дека куќата може да ми биде полна со шуга, но за среќа никој од моето семејство немаше осип – изјавила Бека, пренесува TheSun.