Kotisaari | Мал остров за четири сезони | Фото/Видео

1327

До 1980 година, островот Котисари беше место за средби на дрвокрадците од градот Рованиеми во областа Лапланд во Финска.

Еден од објектите на островот потоа беше претворен во таверна, а дневниот траект носи луѓе од и до островот.

Во 2015 година, локалниот фотограф Јани Илинампа со својот дрон го сними идиличниот остров на реката Кеми. Бидејќи фотографијата стана популарна на социјалните мрежи, Јани се врати да им ја покаже на луѓето убавината на островот Котисари во различни сезони.

Сезонските промени во Лапланд се драстични и преку овој остров е совршен начин да ги покажеме, рече Јани.

Островот е оддалечен само четири километри од Арктичкиот круг, така што температурата паѓа под замрзнување во зимските месеци. Јани вели дека особено во зима, времето треба да биде суво, за да не се замрзнуваат пропелите на дронот.

До 1980 година, реката Кеми се користеше како пловечки канал за дрвната индустрија, но овој систем на крајот беше заменет со употреба на модерни камиони. Идиличниот остров сега стана туристичка атракција достапна само со брод.