Конечно решение! Имате проблеми со ‘рчењето? Еве како да го спречите!

163

Нането, кардамомот и маслиновото масло помагаат при дишењето и го намалуваат ‘рчењето.

Апнеја при спиење

‘Рчењето е специфична звучна манифестација за време на спиењето, која се појавува при струењето на воздухот за време на дишењето, која ги придвижува и доведува до вибрации мекото непце и другите ткива во устата, носот и грлото.

Постои природен начин да се решите од ‘рчењето.

Нането ги отвора канали во носот и грлото, а исто така помага при дишењето и го намалува ‘рчењето. Во чаша ставете вода, додадете три капки етерично масло од нане. Пред спиење, исплакнете ја устата. Повторете го процесот секој ден сè додека ситуацијата не се подобри.

Маслиновото масло го опушта ткивото и го намалува мукозниот едем. Пред спиење, измешајте една лажица мед и една лажица маслиново масло и изедете го. Повтарајте секоја вечер.

Семките од растението кардамом го разредуваат слузот и го олеснуваат дишењето. Во една чаша топла вода ставете половина лажичка кардамом во прав и промешајте добро. Овој пијалок се пие половина час пред спиење.