Колач со ореви и џем од кајсии

897

Многу лесно и брзо ќе го подготвите овој вкусен домашен колач …

Потребно

 • 2 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 200 мл млеко
 • 200 мл масло
 • 200 гр мелени ореви
 • 200 гр гриз
 • 200 гр брашно
 • 2 изрендани јаболки
 • 1 прашок за пециво
 • 1 ванилин шеќер
 • малку рум
 • 50 гр џем од кајсии
 • 50 гр сецкани ореви

Подготовка

 • Во еден сад пенесто изматете ги јајцата со шеќерот и ванилиниот шеќер.
 • Додадете ги маслото, млекото, оревите, гризот и брашното што претходно сте го помешале со прашокот за пециво. Изматете убаво.
 • На крај додадете ги изренданите јаболки и измешајте.
 • Горната смеса сипете ја во тава обложена со хартија за печење и ставете да се пече во загреана рерна на 190 целзиусови степени 30-35 минути.
 • Печениот колач премачкајте го со џемот од кајсии и посипете го со сецканите ореви.