Кинезите го соборија светскиот рекорд во нуркање! Видео

432

Кинеска подморница со тричлен екипаж постави светски рекорд откако се спушти на дното на ровот Маријана, најдлабоката точка во океанот.

Кинезите на тој начин го соборија светскиот рекорд откако нуркаа на 10.909 метри, собраа примероци и „шетаа“ по дното.

Според кинеската агенција ЦЦТВ, на бродот му биле потребни четири часа да стигне до дното на Маријанскиот ров, со цел да стигне до најдлабокото нуркање.

Мисијата работи на откривање на природните ресурси достапни во длабочините на морето, со цртање на таканаречена „мапа на богатство“ – објави „Daily Mail“.

Кинеска подморница собираше примероци повеќе од шест часа во длабочините на ровот Маријана и го фотографираше и документираше околниот пејзаж внатре.

Кинезите работат на развој на подморницата „Фендоже“ од 2016 година, а сите инспекции завршија во февруари, кога тие исто така ги започнаа своите истражувачки патувања до светските океани.

За време на тримесечниот пробен период, подморницата можеше да изврши 25 истражувачки мисии, сите успешно завршени.

Ровот Маријана е најдлабокиот дел од светските океани и најдлабокото место на површината на земјината кора. Најголемата длабочина е околу 11 километри и се наоѓа на западната страна на Тихиот океан, југоисточно од островите Маријана, близу Гуам.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.