Како да научите да толкувате натална карта?

118

Наталната карта открива работи за вашата личност и за тоа кој сте, па споредувањето со податоците на вашата втора половина може да ви покаже колку сте компатибилни.

За вистински да го разберете својот и хороскопот на вашиот партнер, прво мора да ја погледнете вашата натална карта. Астрологот Франческа Оди откри што треба да барате во нечија натална карта за да откриете дали некое лице е компатибилно со вас.

Кога ќе се создадат нежни чувства и симпатии за некого, погледнете го неговиот хороскоп и ќе знаете дали ова е вистинската личност за вас. Франческа исто така објасни дека астрологијата може да ви помогне да разберете зошто повторувате обрасци во вашите односи.

Спротивностите се привлекуваат

Сите сме слушнале дека спротивностите се привлекуваат, а астрологијата го докажала тоа. Ова е фраза што се користи со векови, но од каде потекнува?

Знаците спротивни едни на други во хороскопската точка природно се привлекуваат. Значи, знаците што имаат шестмесечна разлика во нашиот календар се природно магнетизирани.

Паровите честопати се нарекуваат спротивности, а во хороскопот се оние кои во наталната карта го прават аспектот на т.н. противење:

 • Овен и Вага
 • Бик и Шкорпија
 • Близнаци и Стрелец
 • Рак и Јарец
 • Лав и Водолија
 • Девица и Риби

Се верува дека сите хороскопски знаци се малку слични на нивните спротивности, така што, на пример, секој Овен може да има и некои карактеристики на Вага. Исто така се верува дека покажуваме негативни карактеристики на знакот спроти нас кога не се чувствуваме целосно добро.

Да почнеме со Сонцето

Секој знае кој е неговиот хороскопски знак, но дали сте погледнале подлабоко? Иако Сонцето е најголемата „планета“ на нашето небо и затоа е многу важна карактеристика и во нашиот астролошки план, ние мора да го разгледаме целиот Сончев систем. Нашата табела за раѓање е мапа на небото, слика направена во времето кога сме родени и ги содржи сите планети и sвезди на Сончевиот систем.

Да се разбере вистински вашиот хороскоп значи да се разбере значењето на сите овие планети.

Каде е вашиот знак во Месечината? Што сака вашиот знак каде е Венера? Како се чувствува Марс? Разбирањето на поголема слика е клучно за разбирање на астрологијата и вашата љубовна компатибилност.

Франческа советува прво да ги погледнете планетите кои се најблиску до Сонцето – Меркур, Венера, Марс и Месечината.

Овие се вашите „лични планети“ и тие претставуваат одлична почетна точка за разбирање на вашата мапа како целина.

Ист или спротивен знак?

Дискутабилно е што прави добра астролошка комбинација, но Франческа смета дека вашите знаци треба да бидат исти или спротивни.

– Астролозите сакаат да разговараат за тоа што е добро вклопување, и јас ќе продолжам со идејата дека има толку многу нијанси и работи на кои исто така треба да се обрне внимание – рече таа.

Еднаш штом се најде вашата Венера, Марс, Меркур, Сонцето и Месечината, може да забележите дека луѓето што ги сакате ги имаат тие планети во иста позиција како вас или обратно. Се чини дека ова е основниот принцип на привлечност.

Еве што значи секоја од овие пет планети:

 • Венера одговара на вашите вредности.
 • Марс реагира на она што ве возбудува.
 • Месечината одговара на вашите потреби.
 • Сонцето одговара на вашата цел.
 • Меркур одговара на вашиот начин на комуникација.

Франческа смета дека ова е клучот за разбирање на астрологијата на односите и откривање на предизвикувачка динамика. Таа даде пример за жена Близнаци со Марс во Бик и Месечината во Водолија.

– Оваа жена може да биде многу пријатна со вашата потреба за комуникација, но и со страствената природа. Таа сака да се забавува, ужива во различностите, а нејзината посветеност може да биде конфликт.

Од друга страна, доаѓа господинот, Бик, тој е упорен, ја сака природата, не зборува многу и претпочита ноќ на софата отколку ручек во градот. Тој е градинар кој работи цел ден и сака да јаде добар гурмански оброк навечер.

Значи, една жена Близнаци (која има Марс во Бик) ќе биде необјасниво привлечена од овој маж Бик, иако во астрологијата, по дефиниција, овие два знака не се разбираат најдобро.