Како да го спречите прејадувањето после тренинг

613

Многу луѓе вежбаат редовно, но колку и да се мачат, не можат да ослабат. Една од причините за неуспехот, може да се крие во навиката да се прејадуваат по тренингот.

Обично по спортување ние огладнуваме многу и сме подготвени да изедеме цела пица сосема сами. Во исто време, сметаме дека имаме право да јадеме сѐ што ќе посакаме, бидејќи сме се потеле доволно во салата.

Тоа е сериозна самоизмама.

Затоа, за да не се прејадуваме по тренингот најважно е да се храните по малку во текот на целиот ден, особено ако сакате да симнете неколку килограми.

Еве и неколку совети кои ќе ви помогнат да ја избегнете интензивните треска:

Каснете ужинка пред тренинг

Понекогаш вистинската причина човек да е толку гладен после тренинг е затоа што не јадел мудро пред неа. Добро е да каснете ужинка пред спортување. Таа треба да содржи и јаглени хидрати и протеини. Пример првенство житни култури / мусли со млеко или половина сендвич со путер од кикирики, или јогурт со овошје.

Планирајте ја исхраната за потоа, пред да одите на вежбање

Не трошете време да си готвите по тренингот. Многу е веројатно да се одлучите да каснете нешто нездраво, додека ја подготвувате вашата храна. Наместо тоа планирајте и подгответе мени за целиот ден уште од утрото. Така нема да има изненадувања.

Отстранете ги сите искушенија во кујната

Дури и да планирате да се храните здраво по тренингот, ако во кујната / во фрижидерот има нездрава храна, многу е можно да паднете во искушение. Затоа едноставно отстранете ги сите чипсови, бисквити и т. н. од дома.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.

Продолжува на страна 2