Измешајте ги овие две состојки и СТРИИТЕ ќе исчезнат засекогаш!

515

100% во кујна веќе имате се што ви треба. 

Не е важно како сте ги заработиле, брзо слабеење или после бременоста – стриите се тука. За среќа, постои лесен и бесплатен начин да се ослободите од нив.

Колку и да изгледаат грдо, стриите не се здравствен проблем,туку естетски. Сепак, ниту една жена, па дури и маж, не сака да ги види на било кој дел на своето тело. Тие се јавууваат на места кои се најмногу изложени на истегнување и раст на кожата: рамена, надлактица, гради, абдомен, колкови, бутови и задник.

Стриите се всушност оштетување на сврзното ткиво, кое настанува заради премногу брзо растегнување на кожата. Секогаш се хоризонтални линии на телото, првично со пурпурно-црвена боја, за на крајот да станат бели.

Иако на пазарот има мал број многу скапи препарати за нивно отстранување, малку луѓе знаат за овој едноставен домашен рецепт. Сè што ви треба е кафе и маслиново масло.

Зрната на меленото кафе, нежно прават пилинг на кожата и го стимулираат производството на колаген, додека маслиновото масло ја „заклучува“ влагата во епидермалните клетки.

Постапка:

направете мешавина од една лажица маслиново масло и една лажичка кафе

со нежни движења, масирајте ја смесата на делови од кожата покриени со стрии

правете го тоа 5 минути, а потоа оставете да отстои 20 минути

исплакнете со млака вода

избришете со лесно тапкање со пешкир

нанесете лосион за тело по ваш избор

повторете го ова секој ден и стриите ќе исчезнат

За уште подобри резултати, особено ако имате целулит во проблематичниот регион, во смесата можете да додадете една лажичка жолт шеќер. Сега, кога сте се ослободиле од стриите, време е да ги покажете своите нозете.