ФИФА ги објави кандидатите за играч на годината

442

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) го состави списокот на кандидати за најдобар фудбалер на годината, најдобра фудбалерка и тренер на годината во машка и во женска конкуренција.

Меѓу кандидатите за признанието The Best се тројца фудбалери на Европскиот шампион, Мохамед Салах, Виргил ван Дијк и Садио Мане, стандарно на листата се најдоа и аргентинските и португалските мајстори Лионел Меси и Кристијано Роналдо, сега веќе поранешна двојка на Ајакс, Матијас де Лигт и Френки де Јонг, напаѓачот на Тотенхем, Хари Кејн, напаѓачот на ПСG, Килијан Мбапе и поранешниот играч од средниот ред на Челси, а сега новото засилување на Реал Мадрид, Еден Хазард.

Кандидатската листа ќе биде скратена на три имиња во секоја категорија, а церемонијата на прогласување ќе се одржи на 23 септември во Милано.

КАНДИДАТИ ЗА НАГРАДАТА 

Фудбалер

Mohamed Salah (Egi/Liverpool)
Virgil van Dijk (Ned/Liverpool)
Sadio Mane (Sen/Liverpool)
Lionel Messi (Arg/Barcelona)
Cristiano Ronaldo (Por/Juventus)
Matthijs de Ligt (Ned/Ajax/Juventus)
Frenki de Jong (Ned/Ajax/Barcelona)
Harry Kane (Eng/Tottenham)
Kylian Mbappé (Fra/PSG)
Eden Hazard (Bel/Chelsea/Real Madrid)

Фудбалерки

Lucy Bronze (Eng/Lyon)
Julie Ertz (SADA/Chicago Red Stars)
Caroline Graham Hansen (Nor/Wolfsburg/Barcelona)
Ada Hegerberg (Nor/Lyon)
Amandine Henry (Fra/Lyon)
Sam Kerr (Aus/Chicago Red Stars/Perth Glory)
Rose Lavelle (SAD/Washington Spirit)
Vivianne Miedema (Ned/Arsenal)
Alex Morgan (SAD/Orlando Pride)
Megan Rapinoe (SAD/Reign)
Wendie Renard (Fra/Lyon)
Ellen White (Eng/Birmingham City/Manchester City

ТРЕНЕР НА ГОДИНАТА (машки фудбал)

Jurgen Klopp (Ger/Liverpool)
Mauricio Pochettino (Arg/Tottenham)
Pep Guardiola (Esp/Manchester City)
Erik ten Hag (Ned/Ajax)
Marcelo Gallardo (Arg/River Plate)
Didier Dechamps (Fra/France)
Fernando Santos (Por/Portugal)
Tite (Bra/Brazil)
Ricardo Gareca (Arg/Peru)
Djamel Belmadi (Alg/Algeria)

ТРЕНЕР НА ГОДИНАТА (женски фудбал)

Milena Bertolini (Ita/Italia)
Jill Ellis (SAD/SAD)
Peter Gerhardsson (Swe/Sweden)
Futoshi Ikeda (Jap/Japan U-20)
Antonia Is (Esp/Spain U-17)
Joe Montemurro (Aus/Arsenal)
Phil Neville (Eng/England)
Reynald Pedros (Fra/Lyon)
Paul Riley (Eng/North Carolina)
Sarina Wiegman (Ned/Netherlands)