Еве како да го зајакнете имунитетот

441

Се што треба да направите е да се погрижите вашата храна да биде избалансирана и разновидна, внесувајте доволно овошје, посебно јужно, зеленчук и протеини.

Исто така, намалете со консумирање на преработени продукти, како слатки и чипсови, а избегнувајте и алкохол.

И јогуртот може да ви помогне да го зајакнете имунитетот.

Клучот е во бактериите кои одржуваат баланс на црвената флора и на тој начин го чуваат здравјето.

Можете да го комбинирате со овесни снегулки, кои содржат бета – глукан, антиоксидативно соединение кое ја намалува веројатноста да се разболите од грип.

Сигурно сте слушнале колку е здрав лукот, па трудете се да го консумирате. Есента е вистинско време да ја зачините вашата салата со лук.

И не заборавајте, многу е важно да спиете доволно, шетајте се и избегнувајте стресни ситуации.