Дали силувачот на Даниела Штајнфелд ќе стане српскиот Вајнштајн?

1633

Актерката и режисерка Даниела Штајнфелд го потресе Сараевскиот филмски фестивал со нејзиниот интимен документарен филм „Држи ме цврсто“, во кој покажа случаи на силување, но исто така откри дека таа самата е жртва на обљуба. Агитираните реакции на домашната и регионалната јавност неописливо потсетуваат на реакциите на американската јавност, откако движењето #Ме Too беше формирано пред три години, по обвиненијата против холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн.

Во документарецот, Даниела изјавила дека била силувана кога имала само дваесет и една година, поради што, како што рече, се преселила во САД. Актерката додаде и дека е силувана од моќен човек од домашната филмска индустрија, чие име не сакала да го открие. Самиот настан ја потресол толку многу што не можела да зборува за тоа што се случило во наредните години.

Отпрвин, актерката не сакала нејзината приказна да се најде во документарецот, но на крајот сепакла одлучи да го стори тоа, сакајќи да му даде на филмот лична нота и повеќе персонализиран тон.

Иако Даниела не го открило името на лицето што ја силувало, српската јавност, но и странските медиуми што пишуваа за филмот, наведуваат дека ова може да биде почеток на движењето „Ме Too“ во Србија.

Movementенското движење „И јас исто“ (#MeToo) собори 20о моќни луѓе во САД – сексуални насилници, а скоро половина од нивните замени се жени.

Многу сексуални насилници се активни со години, а оние што малтретирале се чини дека никогаш не се обвинети за тоа, но потоа дојде официјален извештај во кој до детал се опишани сите сексуалните напади и вознемирувања на Харви Вајнштајн, по што следувал „неговиот пад од височините на Холивуд“, напиша „Њујорк Тајмс“ во една пригода.

Една година подоцна, бидејќи случајот „го смени текот на моќта“, анализата на „Њујорк Тајмс“ открила дека најмалку 200 други истакнати мажи оттогаш ги загубиле работните места поради јавни обвинувања за сексуално вознемирување, а неколкумина, меѓу кои и Вајнсштајн, се соочиле со кривични пријави.

Најмалку 920 жени пријавиле дека биле сексуално злоупотребени од еден од мажите.

Неодамна, во годината што водеше до скандалот со Вајнштајн, помалку од 30 лица со висок профил поднеле оставки или биле отпуштени поради јавни обвинувања за сексуално малтретирање.

„Никогаш не сме виделе вакво нешто порано“, рече Џоан Вилијамс, професор на Универзитетот Хастингс во Калифорнија, кој е специјализиран за родови прашање. „Отсекогаш се сметало за ризично да се вработат жени, но сега е јасно дека мажите се поризични како вработени“.

„По повод објавените текстови во повеќе дневни весници, а кои ја пренеле изјавата на актерката Данијела Штајнфелд дека од страна на НН лице означено како „моќник од филмската индустрија“ е силувана, Вишото јавно обвинителство во Белград даде барање за собирање на потребните известувања, стои во одговорот кој српските медиуми го добиле од Обвинителството.

Тоа значи дека Даниела Штајнфелд ќе биде сослушана во полиција, каде ќе биде обврзана да го каже идентитетот на сторителот.