Да се ослободиме од мастите со масти

1014

Секогаш кога го слушаме зборот “масти”, нè потсетува на тивок ужас. Но, кога се јадат правилно, мастите можат да бидат исклучително корисни за организмот, да го забрзаат метаболизмот и согорувањето на вишокот на масти.

Сè повеќе и повеќе истражувања докажуваат дека богатата храна на јаглехидрати, дури и цели, предизвикуваат тешка реакција на инсулинот, што пак го олеснува натрупувањето на масти.

Нискојаглехидратната диета е една од најпопуларните и најуспешните, но во последно време зема замав нејзина построга верзија – високомастната. Во неа не се бројат калории, а придобивките не се само на вагата, но и во огледалото – кожата се чисти, косата се зацврстува.

Истражувањата покажуваат дека заситените масти не го зголемуваат ризикот од кардиоваскуларни или срцеви болести. Нешто повеќе – мастите се исклучително важни за хормоналниот баланс, убавата коса, рамниот стомак.

Еве и на какви масти треба да нагласуваме, ако ја почитувате оваа диета:

1. Кокосово масло

На пазарот се нудат различни видови – некои од нив мирисаат на кокос, други не. Може да ги користите насекаде, каде што се користат масти – за месо, за јадења.

Молекуларната структура на кокосово масло е пократка и тоа е полесно растворлива во вода отколку други масти.

Начинот на кој телото го апсорбира овој вид масти, го забрзува метаболизмот со околу 15%.

Може да користите кокосовото масло насекаде – во каша, во смути, дури и во дресинг за салата.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.

Продолжува на страна 2