“Здравствени Придобивки | Греаното вино како Заштитник на Здравјето го Успорува Стареењето”

272

Изгледа како дека сте споделиле интересни и корисни информации за греаното вино!

Се приближува крајот на годината, деновите стануваат поладни, а пијалокот кој би можел да ве загрее е дефинитивно греаното вино.

Ако сакате вино, добро е да знаете дека има и здравствени придобивки:

Студијата спроведена на Институтот за истражување Virginia Tech Carilion покажа дека греаното вино содржи ресвератрол, полифенолно соединение кое помага во забавување на процесот на стареење.

Студијата објавена во списанието Molecules покажа дека виното, кога се консумира во умерени количини, може да биде добар извор на антиоксиданси кои можат да помогнат во намалувањето на кардиоваскуларниот стрес.

Зачините како цимет и ѓумбир одамна беа поврзани со подобрување на кардиоваскуларното здравје.

Ресвератролот во виното е корисен и за меморијата. Студијата спроведена во Медицинскиот центар на Универзитетот Џорџтаун покажа дека ова соединение може да заштити од Алцхајмерова болест.

Освен што празниците се време на радост, тие често доаѓаат и со настинка. Но, добрата вест е дека една чаша греано вино неделно може да го спречи течењето на носот.

Ова може да се припише на богатата содржина на антиоксиданси кои спречуваат инфекции. Бидете умерени, бидејќи прекумерното консумирање може да го ослаби имунолошкиот систем.

Според студијата објавена во American Journal of Epidemiology, жените кои пиееле една чаша вино неделно имале подобра густина на коските во споредба со оние кои не пиееле алкохол или кои пиееле прекумерни количини алкохол.

Повеќе на оваа тема: 

Време е за варено вино