ВНИМАНИЕ, ЌЕ ВИ ГО ЗАГОРЧАТ ЖИВОТОТ ! Знаци дека сте во врска со психопат, а кои ги сфаќаме предоцна

1404

Загрижени сте дека можеби сте се зближиле со психопат?

Без разлика дали тоа е вашиот најдобар пријател, личноста што сте ја запознале на социјалните мрежи, сосед, директор, газда или вашата сопруга, откриваме како да се забележат првите знаци.

Психопатите лажат што јаделе за ручек.

Постојано се плеткаат со тривијални работи кои лесно се откриваат, но воопшто не им е гајле ако ги фатите како лажат. Психопатите живеат во свет на имагинација, а нивниот недостаток на срам или вина може да биде многу вознемирувачки. Но, ако некој лаже за сè, од она што јадел за ручек до тоа како заработува за живот, треба да му дадете штикла.

Тие се први кога се бараат волонтери.

Имено, психопатите со задоволство преземаат важни обврски како организирање роденденски забави и слични работи кои би можеле да влијаат на туѓите животи. За жал, тие на крајот нема да ги сфатат сериозно овие улоги и ќе бидат целосно незагрижени за проблемите што ги предизвикуваат на другите луѓе. Нивното ниво на неодговорност кон потребите на другите е огромно.

Нивното мото е „Раздели, па владеј“.

Психопатите сакаат да ги скрараат луѓето, а лесно ќе ја отрујат и сопствената мајка. Ќе ви кажат негативни работи за луѓето кои ги сакате и ги почитувате, иако немаат доволно докази за тоа. Тие дури можат да предизвикаат јаз меѓу вас и некој близок или родител бидејќи нивната омилена игра е манипулирање со другите. И ако не се согласувате со нивното мислење за некого, тие измислуваат болни лаги за тоа што некој друг рекол за вас.

Психопатите се самите за себе центар на светот и немаат емпатија.

На пример, кога ќе им се доверите дека сте тажни, тие не се заинтересирани. Психопатите уживаат во туѓата беда и наместо да ве остават да плачете, или да си дадете воздишка и да бидат рамо за плачење и да ве уберат дека работите ќе се подобрат со текот на времето, тие ја игнорираат вашата болка и почнуваат да зборуваат за себе. Психопатите не чувствуваат емпатија како останатите од нас, па затоа не можат да се поврзат со вас или да ви пружат ефикасна поддршка.

Тие одлично се согласуваат со сите ваши пријатели.

Иако можеби ќе бидете импресионирани од тоа колку лесно вашиот нов партнер ја менува личноста и се прилагодува за да ги задоволи вашите пријатели, колеги и семејството, бидете сомничави. Додека психопатите ќе го маѓепсаат секој што ќе го сретнат, со текот на времето вложуваат помалку труд и вложуваат време само во врските што им користат. Способноста да се прилагоди нивната личност на сите околности не е секогаш позитивна. Можеби изгледа шармантно, но откако ќе вети дека ќе ги остварите сите ваши желби, најверојатно ќе исчезне, оставајќи ве со милион неодговорени прашања.

Психопатите се забавни.

Но, кога среде таа забава наеднаш ќе го променат своето расположение, тоа треба да биде аларм за вас. На пример, кога ќе им кажете дека сте премногу уморни за да одите во кафуле или дека не можете да си дозволите дополнителен круг пијалоци, тие целосно полудуваат и истураат напад на бес врз вас. Следниот ден, додека сеуште се опоравувате од нивниот бес, тие ќе се однесуваат како ништо да не се случило.

Се чини дека психопатите не се злопамтила.

Истражувањето вели дека еден процент од популацијата е составена од психопати. Иако ќе имаат доста лутина и околу најмал детал, неколку часа подоцна ќе се однесуваат како ништо да не се случило меѓу вас двајца. Но, тој никогаш нема да се извини за своето однесување. Тие само очекуваат вашата врска да се врати во нормала.

Одеднаш ги откажуваат датумите со вас.

Психопатите ќе ви ветуваат ридови и долини и ќе имате чувство дека сте единствената личност на светот за нив. Но, тие ќе престанат да ви се јавуваат ако ги сретне некој подобар од вас. Психопатите сакаат возбуда и имаат проблем со контролата на импулсите. Кога ќе најдат подобра и повозбудлива личност од вас, ќе престанат да ви се јавуваат и ќе ги игнорираат сите ваши повици и пораки, додека на улица ќе се однесуваат како да не ве познаваат.

Психопатите се огромни манипулатори и уживаат во нанесувањето болка на другите луѓе.

Ќе се преправаат дека ви се најдобри пријатели и лесно ќе ве оддалечат од оние кои ви се најважни. Тогаш тие обично се повлекуваат и се восхитуваат на нивната „работа“ додека се сведоци на вашата збунетост и тага.

Тие ги откриваат вашите интимни тајни на другите.

Додека сте излезени со пријателите, психопатите лесно ќе почнат да ви откриваат тајни кои јасно сте им кажале да не ги кажуваат никому. Кога ќе се обидете да ги спречите, тие продолжуваат уште поагресивно да им ја откриваат вашата интимност на другите. Ваквото однесување е огромно црвено знаме бидејќи партнерот кој сака да ве понижува често има особини кои ќе доведат до поголема злоупотреба.