Unplugged КОНЦЕРТ на Јаков, Жаклина, Аљоша, Јаблан и Џокси во PUBLIC ROOM | Видео

420

Дека квалитетната музика никогаш не губи од актуелност и нејзините вечно зелени песни секогаш со задоволство се прифатени од публиката, доказ ќе биде и unplugged концертот на петмината познати македонски кантавтори, што ќе се одржи на 6 декември во Скопје.

Во интимниот амбиент на поткровјето на „Дневна соба“ (Public Room) повторно ќе прозвучат бевременските хитови на петтемина фантастични македонски музичари: Јаков Дренковски, Аљоша Симјановски, Џина Папас – Џокси, Жаклина Стевковска и Александар Стефановски – Јаблан.

Веќе се во тек пробите за оваа незаборавна дружба на драги пријатели и колеги, кои во изминатите 40 и кусур години заедно чекореле на македонската музичка сцена.

Иницијатор за концертот е Џина Папас Џокси, а искрено се надеваме дека оваа музичка приказна нема да запре тука, туку ќе продолжи и во други градови во земјава.

Тој ќе настапи заедно со Александар Стефановски-Јаблан, познат македонски музичар, кој бил член на групите „Триангл“, „Багаж“, „Меморија“…, а заедно со Џоски членувал во нивниот акустичарски бенд „Макакус“, што е кратенка од Македонски Акустичари.

Меѓу петте гитари што ќе ги слушнеме на концертот ќе биде и онаа на Жаклина Стевковска, позната македонска глумица, членка на театар „Комедија“. Таа се уште е доста активна и на музички план и секој петок настапува во кафулето „Тесла“, во близина на Машински факултет во Скопје.

На концертот свој настап со гитара, но и на клавир ќе има Аљоша Симјановски, кантавтор, режисер, а периодов и колумнист во весникот „Нова Македонија“.

И Јаков Дренковски со задоволство ја прифати поканата да биде дел од овој редок музички настан.

На крајот на концертот сите заедно ќе ја испеат песната „Скитник“, која е негов заштитен знак и химна на многу генерации, која досега доживеа повеќе верзии.

За Кукурику.Мк, Марија Таушанска „Нова Македонија“

novamakedonija.com.mk

Билетите кои се во ограничен број можете да ги набавите тука, на следниов линк 

КОНЦЕРТ МАКЕДОНСКИ КАНТАВТОРИ