Совршен појадок за да се зголеми либидото

140

Британскиот нутриционист Роб Хобсон то го нарече идеалниот појадок за зголемување на либидото, објави “Дејли мејл”.

Според експертот, неопходно е да се разгледа присуството на витамин Д, недостаток на кој може да доведе до намалување на нивото на тестостерон кај мажите и естрогенот кај жените. Тој истакна дека еден од пет луѓе може да страдаат од недостаток на овој витамин.

Според Хобсон, појадокот може да вклучува скуша, печурки, јајца и збогатени житни култури.

“Неколку видови храна содржат витамин Д. Главниот извор е високо маслена риба, јајца и печурки”, рече Хобсон.

Меѓу другото, тој го привлече вниманието со фактот дека недостатокот на витамин “Д” може да биде особено акутен во зима.