Сос за сите видови меса и риба

146

Кога ви е потребен освежувачки сос за со јадењата со месо, направете го по овој рецепт, нема да погрешите, а ќе го подобрите вкусот на оброкот.

Потребно

  • 6 лажички мајонез
  • 6 лажички павлака
  • 2 чешниња лук
  • 3 кисели краставички
  • Магдонос, сол и бибер

Подготовка

Измешајте ги мајонезот и павлаката во еден сад. Додадете ги изренданите кисели краставички и свежиот магдоос. Потоа измешајте ги истолчените чешниња лук и измешајте. Зачинете со сол и бибер, а може да додадете и малку сенф.

Овој сос е идеален и за скара, за печено месо, за поховано месо, пилешко, риба, како и за морски плодови.