Се омажила за роднина со кој не била во контакт 22 години

1174

Една жена во Велика Британија се омажи за братучед, и како што вели, „не можете да одите против кога ќе се заљубите во некого“.

Шерил Хикман (47) изгубила контакт со сегашниот сопруг кога имале 14 години. Нивните татковци се браќа, а Дејвид и таа го обновија контактот на Facebook. Додека биле деца, тие играле заедно и често доаѓале да се посетуваат.

Сепак, две децении подоцна, откако двајцата се развеле и имаат деца од тие врски, сфатија дека имаат чувства едни кон други. Шерил вели дека речиси веднаш се вљубила во Дејвид.

Давид сакаше да ме следи низ куќата и ме влечеше за репчето. Иако сме на иста возраст, јас секогаш го нарекував мојот досаден братучед – вели Шерил.

Во 1986 година, Давид се преселил со својата мајка на 60 километри од неа, па двајцата изгубиле контакт. Во следните години, Шерил ја посвоила својата ќерка Кејтлин со нејзиниот тогашен партнер. Таа се омажи една година подоцна, а парот се развел во 2007 година. Две години подоцна, Дејвид ја нашол на Facebook и ѝ испратил порака.

Двајцата се допишувавме цела ноќ и зборувавме за работи што ни се случија цело ова време. Открив дека е разведен и има посвоено деца. Му реков за Кејтлин што ја имам од претходниот брак – вели Шерил.

Дејвид ја поканил на 8-миот роденден на нејзината ќерка еден месец откако ги обновиле контактите, а таа вели дека атракцијата била на прв поглед.

Одеднаш сфатив дека ме привлекува роднина. Му реков на Дејвид дека изгледа фантастично и тој ми рече дека е многу среќен што ме виде. По забавата, Давид ме тргна настрана и ми рече дека има чувства кон мене. Бев толку возбудена и му признав дека и тој ми се допаѓа. Потоа се бакнавме – објасни таа.

Шерил изјави дека била предмет на навреди на Интернет, но и било полесно кога дознала дека браковите со први братучеди во Британија се легални и не спаѓаат во инцест. Сепак, како што признава, не било лесно да се каже на семејството оваа вест.

Мајка ми ми рече да престанам да глупирам, а татко ми беше бесен и рече дека мора да раскинеме затоа што нашата врска е нелегална. Наскоро му покажав веб-страница на која се вели дека браковите со првиот братучед се легални. Потоа се смири – вели оваа жена.

И после тоа тие не беа задоволни, но сфатив дека ми треба време да се навикнам на ова – додаде Шерил.

Двајцата се венчаа во ноември 2016 година пред семејството и пријателите.

Тоа беше најсреќниот ден во мојот живот. Тој е најдобриот сопруг што можев да го посакам – вели Шерил.