Придобивките од чудотворниот полен се познати уште пред Христа

903

Тајните на чудотворната суперхрана и природен антибиотик.

Тој неслучајно е суперхрана, но не каква да е, бидејќи влијае комплексно врз активностите на сите системи, а не само на една одреден сегмент туку на повеќето.

Богат е со важни за човечкиот организам ензими, протеини, хормони, аминокиселини.

Делува како природен антибиотик. Го лекува и брани организмот од вируси и инфекции. Истовремено со тоа е поволен за растот на клетките и ткивата.

Тој е и природен детоксикатор, ги отстранува токсините. Исто така го намалува лошиот холестерол и ја отстранува од организмот уринарната киселина. Незаменлив е при борбата со слободните радикали.

Поленот не дозволува и развој на тумори, го запира растот на клетките на ракот. Ја зголемува силата и издржливоста на организмот особено во моменти на силен стрес.

Го смирува нервниот систем

Древните исцелители во Египет користеле полен кај инфекции и кожни проблеми. Тој е одличен и при смирување на нервниот систем. Доверете му се ако сакате да спиете блажено, слатко и непробудно цела ноќ.

Оваа суперхрана поседува неверојатното својство да спречува алергии, иако често самата таа ги предизвикува. Но, важно е да знаете дека пчелниот полен се зема секогаш на гладно, бидејќи така се апсорбира подобро од организмот.

Без минерален и витамински дефицит

Освен што ги активира заштитните сили на организмот, златото на пчелите го исполнува витаминскиот и минералниот дефицит во телото. Затоа е незаменлив природен стимуланс, особено ако имате потреба од енергија.

При целулит

За да се ослободиме од непријатниот целулит, доверба на следнава рецепт: во чаша јогурт натопете од вечерта 1 л. Полен и ставете во фрижидер. Наутро промешајте со појадокот со вкусен и корисен крем. Подгответе ја следната доза, на која ќе уживате половина час пред спиење. Така ќе се лишите брзо не само од вишокот телесна маса, но и од непријатниот целулит. Пчелниот полен не само фаворизира редукција на целулит, но и спречува појавата на нови целулитни депоа, бидејќи спречува задржување на вишокот течности во организмот.

За анаболен ефект и труп на мускули

Еликсир на животот, како уште го нарекуваат уникатниот полен, е омилена храна и на фитнес манијаците кои сакаат да постигнат анаболен ефект (труп на мускули преку прием на анаболи). За целта измешајте полен и мед во еднакви количини и чувајте го во фрижидер. Се зема една лажица секое утро час пред јадење.

При анемија за хемоглобин

Чудотворниот полен исполнува дефицитот на железо во клеточните депоа и е алтернативен метод за лекување дури и на мали деца, особено оние кои заостануваат во развојот. Подгответе си кашичка од 1-2 лажички полен со малку мед и вода. Нека отстои неколку часа, а потоа се зема неколку пати пред јадење – дозата е за целиот ден. Конзумирајте до целосно подобрување и обновување на хемоглобинот во нормални граници.

При акни

Брз ефект ќе имате од прием на полен и мед. Растворете 200 г од природниот лек во 5 пати поголемо количество мед. Конзумирајте по 3 пати по 1 лажичка пред јадење во рамките на ден.

Како афродизијак

Пчелниот полен ужива посебна почит и во рангирањето за најмоќниот природен афродизијак, бидејќи го зголемува потенцијалот. Освен тоа ја намалува болката и воспалението при зголемена простата.

За слабеење

Волшебните гранулки се идеално средство за намалување на апетитот. И иако се користи за создавање мускули, полен не е средство за дебелеење! Доверете му се спокојно при борбата со вишокот килограми. Применете го рецептот за целулит.