Прелив за здрави палачинки од боровинки и малини

484

Потребно

  • 1 и ½ чаша малини
  • 1 чаша боровинки
  • ½ чаша бел шеќер
  • ¼ чаша вода

Подготовка

  • Измешајте ги малините, боровинките, шеќерот и водата во мало тенџере.
  • Кога ќе зоврие оставете на околу 5 минути на таа температура.
  • Потоа намалете го шпоретот на слабо и оставете за уште 10 минути.
  • Кога сосот ќе се згусне, тргнете го од огнот.
  • Послужете топло со полнењето за палачинки.