По 75 години брак, сопружници починале на ист ден

401

Британка и Канаѓанец, кои се венчале за време на Втората светска војна, починале вчера во иста болница во Отава од природна смрт по 75 години брак.

Двајцата починале во сон, Џорџ во раните утрински часови, додека Џин попладнето.

Џорџ и Џин Спиар се запознале во 1941 година во Лондон, а во 1944 година стапиле во брак, по што се преселиле во Канада каде го поминале целиот живот.